Orły Prawa 2020

Jak długo po rozwodzie można ubiegać się o podział majątku?

Podział majątku po rozwodzie. Jak długo można wnioskować?
Podział majątku po rozwodzie. Jak długo można wnioskować? [ fot.pixabay/mohamed_hassan]

Nieodłącznym elementem rozpadu małżeństwa, które kończy się rozwodem jest podział majątku wspólnego małżonków. Warto uregulować te kwestie, bowiem w przyszłości mogą rodzić znaczne komplikacje, a pozostawanie we współwłasności byłych małżonków generuje konflikty i negatywne emocje. Jak długo po rozwodzie można wnioskować o podział majątku?

Roszczenie o podział majątku nie ulega przedawnieniu

Należy podkreślić, że roszczenie o podział majątku wspólnego nie ulega przedawnieniu! Oznacza to, że wniosek o podział majątku wspólnego można wnieść do sądu także wiele lat po rozwodzie.

Orzeczenie o winie a podział majątku po rozwodzie – co z mieszkaniem?

Podział majątku po śmierci byłego współmałżonka

W praktyce zdarzają się sytuacje, że jeden z byłych małżonków umiera przed podziałem majątku wspólnego, będąc już w kolejnym związku małżeńskim. W takiej sytuacji nie jest możliwe przeprowadzenie działu spadku bez przeprowadzenia podziału majątku zgromadzonego w trakcie pierwszego małżeństwa. Przeciwko sobie stają wtedy np. dzieci z pierwszego małżeństwa i żona z drugiego małżeństwa.

Niepłacenie alimentów to przestępstwo? Kiedy i jaka kara grozi osobie, która uchyla się od obowiązku alimentacyjnego?

Ustalenie udziału majątku, który wchodzi w skład spadku

Aby dokonać działu spadku, w pierwszej kolejności Sąd musi przeprowadzić podział majątku, który istniał we wcześniejszym małżeństwie. Pozwoli to ustalić jaki udział tego majątku wchodzi w skład spadku po zmarłym. Na szczęście postępowanie o podział majątku wspólnego i dział spadku mogą być prowadzone, w ramach jednego postępowania sądowego. Wynika to z art. 689 k.p.c.

Kara pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Kto i kiedy może złożyć wniosek?

Podział majątku – warto przeprowadzić bezpośrednio po rozwodzie

Sprawy o dział spadku połączone z podziałem majątku wspólnego należą do bardzo skomplikowanych i dotyczą majątku i zdarzeń ocenianych nierzadko w perspektywie kilkudziesięciu lat, co rodzi trudności dowodowe. Dlatego warto regulować kwestie majątkowe bezpośrednio po rozwodzie.

Zapraszamy też na fanpage kancelarii >>

Autor publikacji: Barbara Laskowska
Data publikacji: 12 kwietnia 2023
Komentarze

Zobacz też

Umowa alimentacyjna – ustalenie alimentów w drodze umowy między rodzicami

Data publikacji: 1 sierpnia 2023

Czym jest umowa alimentacyjna, jakie są zasady jej zawarcia i w jaki sposób ją stworzyć by zabezpieczyć dobro dziecka i zapewnić przestrzeganie umowy przez obie strony? Wyjaśnia adwokat Barbara Laskowska.

więcej

Rozwód o co pyta Sąd na sprawie? Przykładowe pytania. Jak się przygotować?

Data publikacji: 6 lipca 2023

Sprawa rozwodowa – jakie pytania może zadać sąd w trakcie rozprawy? Jak wygląda rozprawa i jak się do niej przygotować? Zobacz na co zwrócić szczególną uwagę przed sprawą w sądzie.

więcej

Orzeczenie o winie a podział majątku po rozwodzie – co z mieszkaniem?

Data publikacji: 5 kwietnia 2023

Czy orzeczenie winy ma wpływ na podział majątku po rozwodzie? Czy małżonek uznany za winnego ma takie samo prawo do majątku wspólnego? Dowiedz się, co mówią przepisy Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego na temat podziału majątku po rozwodzie – wyjaśnia mecenas Barbara Laskowska.

więcej