Orły Prawa 2020

Kara pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Kto i kiedy może złożyć wniosek?

Kara pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego
Kara pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego [fot. jraffin/pixabay]

Zgodnie z art. 43 la § 1 k.k.w. Sąd penitencjarny może udzielić skazanemu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Przepis ten umożliwia osobie prawomocnie skazanej wyrokiem karnym odbycie kary pozbawienia wolności w jego miejscu zamieszkania zamiast w zakładzie karnym. Kiedy skazany może wnioskować o dozór elektroniczny? Ile kosztuje wniosek?

Bezpłatny wniosek o dozór elektroniczny – sąd może się zgodzić

Osoba prawomocnie skazany może pod pewnymi formalnymi warunkami złożyć bezpłatny wniosek do Sądu Penitencjarnego, tj. Sądu Okręgowego właściwego dla miejsca przebywania skazanego o wyrażenie zgody na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego. Wyrażenie zgody przez Sąd jest jednak fakultatywne – Sąd może, ale nie musi wyrazić takowej zgody.

Dozór elektroniczny – warunki przyznania

Wymogiem formalnym jest orzeczenie wobec skazanego maksymalnie kary 18 miesięcy roku pozbawienia wolności. Musi również zachodzić tzw. pozytywna prognoza kryminologiczna, tj. w ocenie Sądu będzie to wystarczające dla osiągnięcia celów orzeczonej kary. Ponadto skazany musi mieć stałe miejsce zamieszkania (gdy nie jest właścicielem lokalu, to potrzeba zgody właściciela), a także niezbędna jest zgoda wszystkich pełnoletnich osób, które mieszkają wspólnie ze skazanym.

Jazda pod wpływem alkoholu – wykroczenie, przestępstwo, możliwe konsekwencje

Kiedy można złożyć wniosek o dozór elektroniczny?

Wniosek może złożyć zarówno skazany, który nie rozpoczął jeszcze wykonywania kary pozbawienia wolności, jak i skazany, który rozpoczął już odbywanie kary w zakładzie karnym.

Kara odbywana poza zakładem karnym – możliwość pracy i nauki

Niewątpliwym plusem wykonywania kary w systemie dozoru elektronicznego jest fakt, że skazany nie musi przebywać w zakładzie karnym, ma możliwość dalszego aktywnego uczestniczenia w życiu rodzinnym oraz kontynuowania pracy lub nauki.

Wypadek komunikacyjny. Wyrok uniewinniający dla naszego Klienta

Obowiązki osób objętych dozorem elektronicznym

Skazany ma obowiązek ciągłego przebywania w swoim stałym miejscu zamieszkania, a także poddania się obowiązkom nałożonym przez Sąd – m.in. noszenia tzw. elektronicznej bransoletki, która rejestruje przebieg odbywania kary lub też ewentualnym obowiązkom z art. 72 k.k. (np. poddanie się terapii lub podjęcie pracy).

Sąd ustala harmonogram wyjść z domu skazanego

Sąd ustala jednak harmonogram wyjść skazanego z domu w konkretnych godzinach (maksymalnie 12 godzin w ciągu dnia) w ściśle określonym celu – m.in. świadczenie pracy, nauka, wykonywanie praktyk religijnych, czy też zakupy.

Czy darowizna lub spadek podlegają podziałowi po rozwodzie? Przykład

Wsparcie prawne przy wniosku o dozór elektroniczny

Kancelaria zapewnia profesjonalne sporządzenie wniosku oraz reprezentację skazanego w Sądzie Penitencjarnym.

Zapraszamy też na fanpage kancelarii >>

Autor publikacji: Paweł Wojtalewicz
Data publikacji: 13 grudnia 2022
Komentarze

Zobacz też

Umowa alimentacyjna – ustalenie alimentów w drodze umowy między rodzicami

Data publikacji: 1 sierpnia 2023

Czym jest umowa alimentacyjna, jakie są zasady jej zawarcia i w jaki sposób ją stworzyć by zabezpieczyć dobro dziecka i zapewnić przestrzeganie umowy przez obie strony? Wyjaśnia adwokat Barbara Laskowska.

więcej

Rozwód o co pyta Sąd na sprawie? Przykładowe pytania. Jak się przygotować?

Data publikacji: 6 lipca 2023

Sprawa rozwodowa – jakie pytania może zadać sąd w trakcie rozprawy? Jak wygląda rozprawa i jak się do niej przygotować? Zobacz na co zwrócić szczególną uwagę przed sprawą w sądzie.

więcej

Jak długo po rozwodzie można ubiegać się o podział majątku?

Data publikacji: 12 kwietnia 2023

Jak długo po rozwodzie można ubiegać się o podział majątku? Czy roszczenie ulega przedawnieniu? Sprawdź, dlaczego warto regulować kwestie majątkowe bezpośrednio po rozwodzie i uniknąć komplikacji w przyszłości.

więcej