Orły Prawa 2020

Blog
Prawo rodzinne, cywilne i karne okiem mecenas Barbary Laskowskiej

Umowa alimentacyjna – ustalenie alimentów w drodze umowy między rodzicami

Data publikacji: 1 sierpnia 2023
Umowa alimentacyjna - umowa między rodzicami

Czym jest umowa alimentacyjna, jakie są zasady jej zawarcia i w jaki sposób ją stworzyć by zabezpieczyć dobro dziecka i zapewnić przestrzeganie umowy przez obie strony? Wyjaśnia adwokat Barbara Laskowska.

więcej

Rozwód o co pyta Sąd na sprawie? Przykładowe pytania. Jak się przygotować?

Data publikacji: 6 lipca 2023
Pytania w trakcie rozprawy rozwodowej. O co pyta Sąd?

Sprawa rozwodowa – jakie pytania może zadać sąd w trakcie rozprawy? Jak wygląda rozprawa i jak się do niej przygotować? Zobacz na co zwrócić szczególną uwagę przed sprawą w sądzie.

więcej

Jak długo po rozwodzie można ubiegać się o podział majątku?

Data publikacji: 12 kwietnia 2023
Podział majątku po rozwodzie. Jak długo można wnioskować?

Jak długo po rozwodzie można ubiegać się o podział majątku? Czy roszczenie ulega przedawnieniu? Sprawdź, dlaczego warto regulować kwestie majątkowe bezpośrednio po rozwodzie i uniknąć komplikacji w przyszłości.

więcej

Orzeczenie o winie a podział majątku po rozwodzie – co z mieszkaniem?

Data publikacji: 5 kwietnia 2023
Orzeczenie o winie a podział majątku - przykłady

Czy orzeczenie winy ma wpływ na podział majątku po rozwodzie? Czy małżonek uznany za winnego ma takie samo prawo do majątku wspólnego? Dowiedz się, co mówią przepisy Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego na temat podziału majątku po rozwodzie – wyjaśnia mecenas Barbara Laskowska.

więcej

Niepłacenie alimentów to przestępstwo? Kiedy i jaka kara grozi osobie, która uchyla się od obowiązku alimentacyjnego?

Data publikacji: 18 stycznia 2023
Niepłacenie alimentów - co grozi osobie, która się uchyla od obowiązku?

Przestępstwo niealimentacji. Uchylanie się od płacenia alimentów na rzecz osoby uprawnionej stanowi przestępstwo. Co grozi za uchylanie się od płacenia alimentów? Bezprawne i zawinione uchylanie się od płacenia alimentów na rzecz osoby uprawnionej stanowi przestępstwo i jest zagrożone karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do roku. Przestępstwo niealimentacji jest w sposób szczegółowy uregulowane przez art. 209 k.k.

więcej

Kara pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Kto i kiedy może złożyć wniosek?

Data publikacji: 13 grudnia 2022
Kara pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego

Zgodnie z art. 43 la § 1 k.k.w. Sąd penitencjarny może udzielić skazanemu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Przepis ten umożliwia osobie prawomocnie skazanej wyrokiem karnym odbycie kary pozbawienia wolności w jego miejscu zamieszkania zamiast w zakładzie karnym. Kiedy skazany może wnioskować o dozór elektroniczny? Ile kosztuje wniosek? Bezpłatny wniosek o dozór elektroniczny – sąd […]

więcej

Jazda pod wpływem alkoholu – wykroczenie, przestępstwo, możliwe konsekwencje

Data publikacji: 17 października 2022
Konsekwencje jazdy po spożyciu alkoholu

Kiedy prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu jest wykroczeniem, a kiedy przestępstwem? Jakie są możliwe, przewidziane prawem konsekwenje takiego wykroczenia, przestępstwa? W sprawach dotyczących jazdy pod wpływem alkoholu należy wziąć pod uwagę nie tylko samo stężenie alkoholu we krwi, ale także okoliczności towarzyszące zatrzymaniu

więcej

Czy darowizna lub spadek podlegają podziałowi po rozwodzie? Przykład

Data publikacji: 5 października 2022
Rozwód a spadek lub darowizna

Jak wygląda sprawa darowizn lub spadków w przypadku rozwodu? Czy wchodzą one do majątku osobistego, czy majątku wspólnego małżonków? Przedmioty nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę wchodzą do majątku osobistego obdarowanego, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił.

więcej