Jazda pod wpływem alkoholu – wykroczenie, przestępstwo, możliwe konsekwencje

Konsekwencje jazdy po spożyciu alkoholu
Konsekwencje jazdy po spożyciu alkoholu [fot. StockSnap/pixabay]

W sprawach dotyczących jazdy pod wpływem alkoholu należy wziąć pod uwagę nie tylko samo stężenie alkoholu we krwi, ale także okoliczności towarzyszące zatrzymaniu (m.in. miejsce i godzinę jazdy, naruszenie innych przepisów ruchu drogowego, warunku osobiste sprawcy). Należy także zbadać czy spełnione są wszystkie, ustawowe znamiona wykroczenia/przestępstwa związanego z prowadzeniem pojazdu po spożyciu alkoholu.

Jazda w stanie po użyciu – wykroczenie

Jazda w stanie po użyciu alkoholu stanowi wykroczenie i czyn ten reguluje kodeks wykroczeń. Stanem „po użyciu” jest stan, w którym zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila.

Wypadek komunikacyjny. Wyrok uniewinniający dla naszego Klienta

Jazda w stanie po użyciu alkoholu – zawartość alkoholu we krwi i konsekwencje

Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych. Maksymalna wysokość grzywny wynosi do 5000 zł. Sąd obowiązkowo orzeka równocześnie zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Policjant przy zatrzymaniu dokona formalnego zatrzymania prawa jazdy na podstawie art. 135 prawa o ruchu drogowym i okres ten zaliczy się na poczet ewentualnego zakazu prowadzenia pojazdów.

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości – przestępstwo

W przypadku stężenia wyższego niż 0,5 promila alkoholu we krwi (powyżej 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza) mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości. Jest to przestępstwo, które reguluje już kodeks karny.

Odpowiedzialność za długi małżonków. Majątek wspólny, zabezpieczenie, intercyza

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości – zawartość alkoholu we krwi i konsekwencje

Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 (art. 178a § 1 k.k.). W razie skazania za przestępstwo z art. 178a § 1 k.k. Sąd orzeka obowiązkowo zakaz prowadzenia pojazdów na okres co najmniej 3 lat oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5000 złotych.

Czy darowizna lub spadek podlegają podziałowi po rozwodzie? Przykład

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości – wyrok warunkowo umarzający postępowanie

W przypadku przestępstwa z art. 178a § 1 k.k. możliwe jest również uzyskanie wyroku warunkowo umarzającego postępowanie, co może się wiązać z dużo mniejszymi konsekwencjami, w tym krótszym okresem utraty uprawnień do kierowania pojazdami.

Zapraszamy też na fanpage kancelarii >>

Autor publikacji: Barbara Laskowska
Data publikacji: 17 października 2022
Komentarze

Zobacz też

Umowa alimentacyjna – ustalenie alimentów w drodze umowy między rodzicami

Data publikacji: 1 sierpnia 2023

Czym jest umowa alimentacyjna, jakie są zasady jej zawarcia i w jaki sposób ją stworzyć by zabezpieczyć dobro dziecka i zapewnić przestrzeganie umowy przez obie strony? Wyjaśnia adwokat Barbara Laskowska.

więcej

Rozwód o co pyta Sąd na sprawie? Przykładowe pytania. Jak się przygotować?

Data publikacji: 6 lipca 2023

Sprawa rozwodowa – jakie pytania może zadać sąd w trakcie rozprawy? Jak wygląda rozprawa i jak się do niej przygotować? Zobacz na co zwrócić szczególną uwagę przed sprawą w sądzie.

więcej

Jak długo po rozwodzie można ubiegać się o podział majątku?

Data publikacji: 12 kwietnia 2023

Jak długo po rozwodzie można ubiegać się o podział majątku? Czy roszczenie ulega przedawnieniu? Sprawdź, dlaczego warto regulować kwestie majątkowe bezpośrednio po rozwodzie i uniknąć komplikacji w przyszłości.

więcej