Czy darowizna lub spadek podlegają podziałowi po rozwodzie? Przykład

Rozwód a spadek lub darowizna
Rozwód a spadek lub darowizna [fot.pixabay/kalhh]

Jak wygląda sprawa darowizn lub spadków w przypadku rozwodu? Czy wchodzą one do majątku osobistego, czy majątku wspólnego małżonków? Zgodnie z art. 33 pkt.2 k.r.o. przedmioty nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę wchodzą do majątku osobistego obdarowanego, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił.

Rozwód. Darowizna lub spadek należą do majątku osobistego małżonka

Oznacza to, że co do zasady każda darowizna otrzymana przez współmałżonka w czasie trwania małżeństwa , które pozostaje w ustroju wspólności majątkowej, należy do jego majątku osobistego.

Więcej: Wspólny majątek – co warto wiedzieć przed rozwodem?

Darowizna staje się majątkiem wspólnym, tylko jeśli darczyńca tak zdecyduje

Darowizna wejdzie do majątku wspólnego stron, jeżeli taka będzie wyraźna wola darczyńcy i zostanie ona w sposób jednoznaczny zakomunikowana małżonkom.

Jazda pod wpływem alkoholu – wykroczenie, przestępstwo, możliwe konsekwencje

Darowizna lub spadek a majątek małżonków. Przykład

Jeżeli rodzice przepisują swojemu dorosłemu dziecku, pozostającemu w związku małżeńskim, nieruchomość w postaci działki budowlanej, to działka ta wejdzie do majątku osobistego ich dziecka. Współmałżonek nie będzie miał żadnych praw do działki gruntu, na której małżonkowie np. wspólnie postawili dom. Do rozliczenia wartości domu wybudowanego przez współmałżonków na gruncie należącego tylko do jednego z nich stosuje się inne przepisy.

Więcej: Co wchodzi w skład majątku osobistego każdego z małżonków

Darowizna a rozwód – majątek wspólny małżonków

Jeżeli jednak rodzice jednego z małżonków przepiszą nieruchomość na rzecz obydwojga małżonków i zapis taki znajdzie się w treści aktu notarialnego darowizny nieruchomości, to małżonkowie staną współwłaścicielami zarówno działki gruntu, jak domu, który na nim wybudowali.

Więcej: Rozwód a separacja – czym się różnią?

Spadek a rozwód – majątek osobisty lub wspólny

Podobnie sytuacja wygląda ze spadkiem. Jeżeli wolą spadkodawcy jest uczynienie spadkobiercami obydwoje małżonków, musi swoją wolę wyrazić jednoznacznie w testamencie, powołując do spadku także współmałżonka swojego dorosłego dziecka.

Zapraszamy też na fanpage kancelarii >>

Autor publikacji: Barbara Laskowska
Data publikacji: 5 października 2022
Komentarze

Zobacz też

Umowa alimentacyjna – ustalenie alimentów w drodze umowy między rodzicami

Data publikacji: 1 sierpnia 2023

Czym jest umowa alimentacyjna, jakie są zasady jej zawarcia i w jaki sposób ją stworzyć by zabezpieczyć dobro dziecka i zapewnić przestrzeganie umowy przez obie strony? Wyjaśnia adwokat Barbara Laskowska.

więcej

Rozwód o co pyta Sąd na sprawie? Przykładowe pytania. Jak się przygotować?

Data publikacji: 6 lipca 2023

Sprawa rozwodowa – jakie pytania może zadać sąd w trakcie rozprawy? Jak wygląda rozprawa i jak się do niej przygotować? Zobacz na co zwrócić szczególną uwagę przed sprawą w sądzie.

więcej

Jak długo po rozwodzie można ubiegać się o podział majątku?

Data publikacji: 12 kwietnia 2023

Jak długo po rozwodzie można ubiegać się o podział majątku? Czy roszczenie ulega przedawnieniu? Sprawdź, dlaczego warto regulować kwestie majątkowe bezpośrednio po rozwodzie i uniknąć komplikacji w przyszłości.

więcej