Orły Prawa 2020

Alimenty na rzecz dziecka – kiedy i jak można ich dochodzić?

Alimenty na dziecko
Alimenty na dziecko

Alimentów można dochodzić albo w drodze pozwu rozwodowego albo w drodze oddzielnego powództwa. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

Jak można dochodzić alimentów dla dziecka?

Alimentów można dochodzić albo w drodze pozwu rozwodowego albo w drodze oddzielnego powództwa. W wyroku rozwodowym Sąd z urzędu obowiązkowo rozstrzyga o obowiązku alimentacyjnym na małoletnie dzieci.

Rozwód a alimenty na rzecz drugiego małżonka

Samodzielny pozew o alimenty dla dziecka

Samodzielny pozew składamy z kolei, gdy rodzice nie zawarli związku małżeńskiego. Możliwe jest też złożenie pozwu o alimenty, gdy rodzice dalej pozostają w związku małżeńskim i nie planują rozwodu, jednak chcą uregulować sądowo kwestię alimentów. Pamiętać przy tym należy, że w przypadku dzieci niepełnoletnich to przedstawiciel ustawowy występuje z pozwem o zasądzenie alimentów przeciwko drugiemu rodzicowi.

Orzeczenie o winie. Czy warto wnosić o ustalenie winy przy rozwodzie?

Zmiana obowiązku alimentacyjnego

Możliwa jest modyfikacja już ustalonego przez Sąd obowiązku alimentacyjnego, tj. jego podwyższenie lub obniżenie, jak zmianie ulegną okoliczności faktyczne w sprawie – np. zobowiązany do alimentów rodzic zaczął więcej zarabiać lub zwiększyły się usprawiedliwione koszty utrzymania dziecka.

Co wchodzi w skład majątku osobistego każdego z małżonków

Alimenty a wiek dziecka

Nie ma również z góry ustalonego wieku, do którego rodzice zobowiązani są do alimentacji dzieci. Rodzice muszą bowiem utrzymywać nawet pełnoletnie dzieci, które obiektywnie nie są w stanie utrzymać się samodzielnie.

Czy trzeba być na własnej rozprawie rozwodowej? Jakie mogą być konsekwencje nieobecności?

Wysokość alimentów na dziecko

Przepisy w żaden sposób nie określają minimalnej, ani też maksymalnej wysokości alimentów na rzecz dziecka. Wszystko zależy od okoliczności faktycznych danej sprawy, w tym usprawiedliwionych miesięcznych kosztów utrzymania dziecka, a także od możliwości zarobkowych rodziców.

Alimenty co wchodzi w skład kosztów utrzymania dziecka

Do usprawiedliwionych kosztów utrzymania dzieci zaliczają się przede wszystkim wydatki na utrzymanie mieszkania, wyżywienie, odzież, kosmetyki, rozrywkę, edukację, wakacje, jak również na dodatkowe zajęcia pozaszkolne oraz koszty opieki zdrowotnej. Należy przy tym pamiętać, że dzieci mają prawo żyć na zbliżonej do rodziców stopie finansowej.

Alimenty na dziecko – możliwości zarobkowe rodzica. Co bada Sąd?

Możliwości zarobkowe zależą zawsze od indywidualnej sytuacji danego rodzica, w tym jego wykształcenia, doświadczenia zarobowego, zarobków, oszczędności i posiadanego majątku. Sąd bada przy tym realne, a nie faktyczne możliwości zarobkowe, tj. przyjmuje za punkt wyjścia zarobki, które rodzic mógłby zarabiać, gdyby wykorzystywał w pełni swoje możliwości.

Udział rodziców w obowiązku alimentacyjnym na dziecko

Wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie może polegać w całości lub w części na osobistych staraniach o utrzymanie lub o wychowanie uprawnionego; w takim wypadku świadczenie alimentacyjne pozostałych zobowiązanych polega na pokrywaniu w całości lub w części kosztów utrzymania lub wychowania uprawnionego. Przykładowo, jeżeli jeden rodzic mieszka na stałe z dzieckiem oraz poświęca czas i trud na jego wychowanie, a drugi rodzic uczestniczy w procesie wychowania dziecka w dużo mniejszym zakresie, to obowiązek alimentacyjny może zostać rozłożony w stosunku np. 25 do 75 %.

Zapraszamy też na fanpage kancelarii >>

Autor publikacji: Paweł Wojtalewicz
Data publikacji: 5 lipca 2022
Komentarze

Zobacz też

Umowa alimentacyjna – ustalenie alimentów w drodze umowy między rodzicami

Data publikacji: 1 sierpnia 2023

Czym jest umowa alimentacyjna, jakie są zasady jej zawarcia i w jaki sposób ją stworzyć by zabezpieczyć dobro dziecka i zapewnić przestrzeganie umowy przez obie strony? Wyjaśnia adwokat Barbara Laskowska.

więcej

Rozwód o co pyta Sąd na sprawie? Przykładowe pytania. Jak się przygotować?

Data publikacji: 6 lipca 2023

Sprawa rozwodowa – jakie pytania może zadać sąd w trakcie rozprawy? Jak wygląda rozprawa i jak się do niej przygotować? Zobacz na co zwrócić szczególną uwagę przed sprawą w sądzie.

więcej

Jak długo po rozwodzie można ubiegać się o podział majątku?

Data publikacji: 12 kwietnia 2023

Jak długo po rozwodzie można ubiegać się o podział majątku? Czy roszczenie ulega przedawnieniu? Sprawdź, dlaczego warto regulować kwestie majątkowe bezpośrednio po rozwodzie i uniknąć komplikacji w przyszłości.

więcej