Orły Prawa 2020

Rozwód z ustaleniem winy. Wina za rozkład pożycia małżeńskiego

Rozwód. WIna za rozkłąd pożycia małżeńskiego

Decydując się na rozwód z ustaleniem winy współmałżonka należy się zastanowić jaki chcemy  osiągnąć cel. Pamietać należy, że postępowanie sądowe trwa bardzo długo, nawet kilka lat i jest bardzo obciążające psychicznie.

Zobacz też:
Szybki rozwód bez orzekania o winie? Zasady. Co bada sąd?

Jeżeli jednak małżonek czuje się skrzywdzony przez partnera i potraktowany niesprawiedliwie, to może zdecydować się na rozwód z ustaleniem winy dla własnej satysfakcji, dla dzieci, aby były świadome, dlaczego musiały się wychowywać w niepełnej rodzinie oraz dla alimentów. Wymiernym finansowo skutkiem rozwodu z orzeczeniem winy jest zobowiązanie małżonka winnego za rozkład pożycia małżeńskiego do łożenia alimentów na rzecz małżonka niewinnego jeżeli w wyniku rozwodu pogorszy się sytuacja finansowa i majątkowa małżonka niewinnego. Tak jest w 95% przypadków.

Zaobacz też:
Rozwód. Elementy wyroku rozwodowego. Czym kieruje się sąd?

Winny małżonek będzie łożył alimenty

Pamiętać należy, że zobowiązanie to obciąża małżonka winnego do czasu ponownego zawarcia związku małżeńskiego przez małżonka niewinnego. W praktyce oznacza to, że małżonek winny będzie łożył alimenty na rzecz małżonka niewinnego do końca swego życia, chyba że sam nie będzie miał środków na swoje utrzymanie. Rzadko bowiem małżonkowie niewinni zawierają ponowne związki małżeńskie, częściej decydując się na relacje partnerskie z nowym towarzyszem życia.

Zobacz też:
Uniewinnienie, to wielka satysfakcja dla obrońcy >>

Rozwód z ustaleniem winy. Dlaczego warto?

Małżonek winny nigdy nie będzie mógł wystąpić wobec małżonka niewinnego o alimenty na swoją rzecz w przypadku pozostawania w niedostatku. Z tych powodów warto zdecydować się na rozwód z ustaleniem winy.

Zapraszamy też na fanpage kancelarii >>

Autor publikacji: Barbara Laskowska
Data publikacji: 10 lutego 2022
Komentarze

Zobacz też

Szybki rozwód bez orzekania o winie? Zasady. Co bada sąd w takiej sytuacji?

Data publikacji: 23 marca 2022

Jeżeli decyzja o rozwodzie jest obopólną decyzją małżonków, najczęściej decydują się oni na rozwód bez orzekania o winie. Należy pamiętać, że Sąd może orzec rozwód bez orzekania o winie wyłącznie wtedy, gdy obie strony procesu (małżonkowie) zgodnie o to wnoszą (art. 57§2 k.r.o.). Kiedy sąd może zdecydować o rozwodzie bez orzekania o winie? Jakie warunki muszą spełnić małżonkowie i co w takiej sytuacji bada sąd?

więcej

Instytucja zabezpieczenia roszczeń w postępowaniu rozwodowym

Data publikacji: 11 marca 2022

Sprawy o rozwód toczą się bardzo długo. Czas oczekiwania na prawomocne orzeczenie rozwodu może trwać nawet kilka lat. Kiedy i dlaczego warto złożyć wniosek o zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych? Ile trwa jego rozpatrzenie? Wyjaśnia adwokat Barbara Laskowska.

więcej

Rozwód. Elementy wyroku rozwodowego. Czym kieruje się sąd?

Data publikacji: 25 lutego 2022

Sprawy o rozwód dotyczą praktycznie wszystkich aspektów życia małżeńskiego i rodzinnego. Dlatego tak ważna jest współpraca z kompetentnym i doświadczonym pełnomocnikiem,  specjalizującym się w prawie rodzinnym. Kiedy zapadnie decyzja o rozwodzie należy wiedzieć czym zajmuje się Sąd w postępowaniu rozwodowym i jakie przesłanki rozwodowe bada.

więcej