Orły Prawa 2020

Rozwód z ustaleniem winy. Wina za rozkład pożycia małżeńskiego

Rozwód. WIna za rozkłąd pożycia małżeńskiego

Decydując się na rozwód z ustaleniem winy współmałżonka należy się zastanowić jaki chcemy  osiągnąć cel. Pamietać należy, że postępowanie sądowe trwa bardzo długo, nawet kilka lat i jest bardzo obciążające psychicznie.

Zobacz też:
Szybki rozwód bez orzekania o winie? Zasady. Co bada sąd?

Jeżeli jednak małżonek czuje się skrzywdzony przez partnera i potraktowany niesprawiedliwie, to może zdecydować się na rozwód z ustaleniem winy dla własnej satysfakcji, dla dzieci, aby były świadome, dlaczego musiały się wychowywać w niepełnej rodzinie oraz dla alimentów. Wymiernym finansowo skutkiem rozwodu z orzeczeniem winy jest zobowiązanie małżonka winnego za rozkład pożycia małżeńskiego do łożenia alimentów na rzecz małżonka niewinnego jeżeli w wyniku rozwodu pogorszy się sytuacja finansowa i majątkowa małżonka niewinnego. Tak jest w 95% przypadków.

Zaobacz też:
Rozwód. Elementy wyroku rozwodowego. Czym kieruje się sąd?

Winny małżonek będzie łożył alimenty

Pamiętać należy, że zobowiązanie to obciąża małżonka winnego do czasu ponownego zawarcia związku małżeńskiego przez małżonka niewinnego. W praktyce oznacza to, że małżonek winny będzie łożył alimenty na rzecz małżonka niewinnego do końca swego życia, chyba że sam nie będzie miał środków na swoje utrzymanie. Rzadko bowiem małżonkowie niewinni zawierają ponowne związki małżeńskie, częściej decydując się na relacje partnerskie z nowym towarzyszem życia.

Zobacz też:
Uniewinnienie, to wielka satysfakcja dla obrońcy >>

Rozwód z ustaleniem winy. Dlaczego warto?

Małżonek winny nigdy nie będzie mógł wystąpić wobec małżonka niewinnego o alimenty na swoją rzecz w przypadku pozostawania w niedostatku. Z tych powodów warto zdecydować się na rozwód z ustaleniem winy.

Zapraszamy też na fanpage kancelarii >>

Autor publikacji: Barbara Laskowska
Data publikacji: 10 lutego 2022
Komentarze

Zobacz też

Uwzględniony wniosek o wstrzymanie wykonania kary

Data publikacji: 11 sierpnia 2022

W razie wniesienia kasacji Sąd Najwyższy może wstrzymać wykonanie zaskarżonego wyroku do czasu jej rozpoznania. Może to zrobić jeżeli jest […]

więcej

Rozwód a separacja – czym się różnią?

Data publikacji: 8 sierpnia 2022

Jaka jest różnica między rozwodem a separacją? Czym różni się separacja faktyczna od separacji formalnej?

więcej

Czym jest dobrowolne poddanie się karze? Jak wygląda procedura?

Data publikacji: 1 sierpnia 2022

Na czym polega dobrowolne poddanie się karze, jak wygląda procedura i jakie są zalety takiego rozwiązania? Polska procedura karna przewiduje konsensualne tryby zakończenia postępowania karne, w tym skazanie bez rozprawy (art. 335 k.p.k.) oraz dobrowolne poddanie się karze (art. 387 k.p.k.).

więcej